Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP

1. Jakiego rodzaju odpady będą trafiać do zakładu przy ul. Zabranieckiej?

Podstawowym przedmiotem działalności Warszawskiej Wytwórni Energii (WWE) będzie przyjmowanie oraz termiczne przekształcanie zmieszanych odpadów komunalnych. Poza „czarnym workiem” w ten sam sposób zagospodarowane będą też odpady poprocesowe (nienadające się do odzysku), pochodzące z sortowni, która jest integralną częścią tej samej inwestycji (chodzi o tzw. balast, m.in. zabrudzone lub tłuste papiery, artykuły higieniczne czy zanieczyszczenia organiczne). Działalność instalacji po zakończeniu rozbudowy będzie skoncentrowana na zagospodarowaniu odpadów wyłącznie z warszawskich dzielnic. Należy jednak pamiętać, iż przepustowość (roczna wydajność) zakładu nie zaspokoi rosnących potrzeb całego miasta. Dwie nowe linie WWE będą w stanie przetworzyć ok. 265 tys. ton odpadów w skali roku (czyli blisko siedem razy więcej niż dotychczas).

2. W jaki sposób odpady będą dostarczane do WWE?

Pojazdy bezpylne (potocznie nazywane śmieciarkami), transportujące odpady do WWE, będą poruszać się estakadą o długości 120 m. Estakada to obiekt wewnętrzny układu drogowego na terenie zakładu. Takie rozwiązanie komunikacyjne pozwoli odciążyć ruch na ulicy Zabranieckiej. Szacunki wskazują, że odpady do instalacji będzie dostarczać ok. 100 pojazdów na dobę.

3. Jaka technologia będzie wykorzystywana podczas spalania odpadów?

Zakład na Targówku do termicznego przekształcania odpadów (spalania) będzie wykorzystywał technologię kotłów rusztowych. Technologia ta jest wykorzystywana w większości europejskich instalacji, odzyskujących energię z odpadów komunalnych. Kotły rusztowe są konstruowane w taki sposób, aby odzyskiwać jak najwięcej energii oraz realizować proces w kontrolowalnych warunkach termicznych.

4. W jakiej temperaturze będą spalane odpady?

Odpady będą spalane w temperaturze powyżej 850°C. Warszawskie zmieszane odpady komunalne zawierają w sobie wystarczająco dużo energii, aby w trakcie normalnej eksploatacji instalacji nie było konieczne używanie paliw zewnętrznych. Paliwo zewnętrzne (olej opałowy) będzie używane jedynie do rozruchu i zatrzymania instalacji.

5. Czy zmodernizowany zakład będzie bezpieczny dla otoczenia?

Zakład jest rozbudowany w oparciu o tzw. standardy BAT (ang. Best Available Technology). Będzie to obiekt wyposażony w zaawansowane i nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełniający surowe normy ochrony środowiska oraz posiadający wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin. Warszawska Wytwórnia Energii będzie całkowicie bezpieczna dla mieszkańców oraz środowiska naturalnego.

6. Co z zapachami i hałasem?

Specjalny system podciśnienia zapobiegać będzie wydostawaniu się zapachów na zewnątrz instalacji. Powietrze z wnętrza hali wyładunku i bunkra kierowane będzie jako powietrze pierwotne do komór spalania. Zakład będzie również spełniać normy, dotyczące emisji hałasu. Wszystkie urządzenia pracować będą w wyizolowanych akustycznie pomieszczeniach. Podobnie jak przed rozbudową, dźwięki związane z pracą zakładu są właściwie niesłyszalne dla otoczenia i mieszkańców.

7. W jaki sposób oczyszczane będą spaliny?

W WWE zastosowano następujące metody i urządzenia oczyszczania gazów odlotowych (uwalnianych do atmosfery), gwarantujące dotrzymanie obowiązujących standardów emisyjnych: selektywną, niekatalityczną redukcję tlenków azotu, reaktor półsuchy wraz z systemem do dystrybucji spalin i wtrysku mleczka wapiennego, reaktor ze złożem pyłowym wraz z układem do wprowadzania węgla aktywnego i zawracanych popiołów lotnych ze stacji filtrów workowych oraz wspomniane filtry workowe. Gazy odlotowe (potocznie zwane spalinami) odprowadzane będą oddzielnie, indywidualnymi ciągami kominowymi dla każdej z linii termicznego przetwarzania odpadów o wysokości 80 m i średnicy na wylocie 1,65 m każdy, zabudowanymi w jednym, żelbetowym kominie.

8. W jaki sposób monitorowane będą poziomy emisji?

Obecne przepisy określają, że pomiary wielkości zanieczyszczeń w gazach odlotowych (spalinach) będą miały charakter ciągły (24h/dobę). Metale ciężkie, dioksyny i furany monitorowane będą okresowo (w pierwszym roku co cztery miesiące, następnie dwa razy do roku). Wyniki monitoringu będą udostępniane na bieżąco odpowiednim instytucjom kontrolnym. Parametry emisji dostępne będą również dla mieszkańców za pośrednictwem tablicy informacyjnej.

9. W jaki sposób zostaną zagospodarowane odpady pozostałe po procesie spalania?

Odpady poprodukcyjne, wytwarzane w wyniku spalania odpadów komunalnych, będą podlegały zagospodarowaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Żużel po waloryzacji (po uzdatnieniu w ramach późniejszego wykorzystania) może być użyty w drogownictwie jako materiał do podbudowy przy budowie dróg. Popioły i pyły będą odbierane przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. W przewidzianych warunkach pracy zaprojektowana instalacja nie będzie stwarzała żadnego zagrożenia. Z uwagi na warunki prawne zakład będzie prowadził badania żużla, pozwalające na uzyskanie jego certyfikacji jako materiał, spoiwo hydrauliczne, dodatek do mieszanek betonowych i podbudów, zgodnie z wymaganiami polskich norm i innych przepisów prawa.

10. Ile energii wytwarzać będzie rozbudowany zakład?

Po zakończeniu inwestycji zakład będzie produkować energię w wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednocześnie wytworzy elektryczną (co najmniej 100 tys. MWh/rok) i ciepło (co najmniej 200 tys. MWh/rok). Wyprodukowana w ten sposób energia odpowiadać będzie rocznemu zapotrzebowaniu nawet kilkunastu tysięcy stołecznych gospodarstw domowych. Produkowana w zakładzie energia cieplna i elektryczna trafią do sieci zasilających miasto.

11. Czy w ramach inwestycji powstaje również sortownia odpadów?

Tak. Integralną częścią inwestycji jest sortownia odpadów z żółtego oraz niebieskiego worka (metale i tworzywa sztuczne oraz papier). Jej budowa przyczyni się do zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych w Warszawie. Sortownia będzie miała roczną przepustowość ok. 30 tys. ton.

12. Czy rozbudowana instalacja będzie posiadać ofertę edukacyjną?

Na terenie zakładu powstanie ścieżka edukacyjna. Jej elementem będzie m.in. punkt widokowy, zlokalizowany na kominie instalacji. Zielone dachy obejmą powierzchnię 20 tys. m 2 . W industrialnej przestrzeni zakładu powstaje enklawa przyrodnicza, która ma na celu retencję wód opadowych. Na dachu hali wyładunku powstanie łąka kwietna, złożona z gatunków kwiatów, które naturalnie występują na Mazowszu. Zostaną również wykonane ścieżki z nawierzchni mineralnej - jak w wielu parkach miejskich - ławki i elementy małej architektury. Oferta edukacyjna WWE powstaje z myślą o zorganizowanych, wcześniej umówionych grupach zwiedzających.



Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

Adres do doręczeń elektronicznych: AE:PL-61302-35009-FERUT-26
NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Piotr Maćkowiak
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 376 470 000 PLN
© 2025 MPO