Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2024-03-11

ear sticks 4099653 1920

(fot. pixabay)

W pierwszej części materiału, poświęconego odpadom łazienkowym, omówione zostały przykłady szklanych i plastikowych opakowań, które są pozostałościami po wielu produktach codziennego użytku. W kontynuacji artykułu główny akcent padnie na pozostałe przykłady odpadów. Jak prawidłowo wyrzucać łazienkowe nieczystości? To prostsze niż mogłoby się wydawać.

Co należy zrobić z opakowaniami po różnego rodzaju aerozolach, np. po dezodorancie czy lakierze do włosów? Trzeba je wyrzucać do kontenerów na metale i tworzywa sztuczne. Tego typu pojemniki można też oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

W przypadku opakowań po kosmetykach obowiązuje jeszcze jedna zasada: opakowania poddawane segregacji powinny być puste. Pełne lub nawet zawierające jakąkolwiek ilość przeterminowanego produktu należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Kontener na odpady zmieszane dedykowany jest również starym gąbkom kąpielowym, drewnianym, papierowym bądź plastikowym patyczkom kosmetycznym, wacikom i płatkom do twarzy, jednorazowym maszynkom do golenia czy buteleczkom po lakierach do paznokci. Do czarnego pojemnika należy wyrzucać też szczoteczki do zębów – zarówno te tradycyjne, jak i końcówki do szczoteczek elektrycznych (samą zaś zepsutą szczoteczkę elektryczną należy oddać do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Warto pamiętać, że do odpadów zmieszanych zalicza się nawet bambusowe szczoteczki do zębów oraz te oznaczone jako „biodegradowalne” – nie wolno ich wyrzucać do kontenerów na bioodpady!

A co z opakowaniami po środkach czystości? Jeśli są plastikowe, należy je wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Przed wyrzuceniem powinno się je najpierw wypłukać. Zaś tekturowe pudełko po proszku do prania trzeba wyrzucić do pojemnika na papier - podobnie zresztą jak rolkę po papierze toaletowym. Przed wyrzuceniem należy ją jednak zgnieść. Używany ręcznik papierowy będzie się zaliczać do odpadów zmieszanych. Do czarnego kontenera powinna trafić także stara szczotka do toalety czy końcówka od mopa.

Warto też przypomnieć, że takie elementy wyposażenia jak duże lustra, armatura czy ceramika łazienkowa (muszle, zlewy, prysznice) należy przekazać bezpośrednio do PSZOK. Jedynie mniejsze lusterka można wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Niezwykle istotne jest to, aby luster nie wyrzucać do pojemników przeznaczonych na szkło.

Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć TUTAJ.

(Artykuł archiwalny, opublikowany na stronie MPO 03.08.2021 roku)

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-04-15
MPO podczas EkoWileńska
Zobacz więcej - aktualność nr1



Aktualność nr2
2024-04-08
Zaproszenie do składania ofert – Dokumenty potwierdzają...
Zobacz więcej - aktualność nr2



Aktualność nr3
2024-04-05
Wizyta edukacyjna w PSZOK-u
Zobacz więcej - aktualność nr3



Zobacz wszystkie



Grafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Grzegorz Szajerka
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2024 MPO