Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-07-27

doterra 5266816

(fot. pixabay)

Szampony, kremy, proszki do prania, produkty do makijażu… łazienkowe półki uginają się od towarów codziennego użytku. Pozostające opakowania i zbędne resztki trzeba wyrzucić, ale tego rodzaju odpady często są niejednoznaczne i nastręczają trudności przy wyborze właściwej frakcji. Poniżej pierwsza część artykułu, który został poświęcony prawidłowej segregacji odpadów łazienkowych.

Każdego roku do przydomowych koszy i kontenerów trafiają ogromne ilości opakowań po kosmetykach oraz chemii gospodarczej. Część z nich w dalszym ciągu nadaje się do dalszego przetworzenia w procesie recyklingu. Najlepszym przykładem są szklane opakowania. Opróżnione powinny trafiać do pojemnika na szkło. Przed wyrzuceniem należy z nich jednak oderwać wieczko lub odkręcić plastikową nakrętkę (te powinny być wyrzucane do żółtego pojemnika na plastik).

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych: plastikowe butelki po szamponach, odżywkach czy balsamach, a także opakowania po kosmetykach kolorowych lub tuszach do rzęs czy tubki po pastach do zębów – wszystkie powinny trafić do żółtego kontenera na metale i tworzywa sztuczne. Należy jednak pamiętać, że do dalszego przetworzenia nadają się wyłącznie opakowania z trójkątnym znakiem recyklingu. Jeśli dane opakowanie nie zostało w taki sposób oznaczone, powinno trafić do czarnego kosza na odpady zmieszane.

W przypadku opakowań po dezodorantach zasada postępowania jest podobna. Szklane opakowanie po dezodorancie w kulce należy wyrzucić do zielonego pojemnika na szkło. Wcześniej jednak trzeba odkręcić plastikową nakrętkę i wyrzucić ją do kosza na metale oraz tworzywa sztuczne. Do żółtego kontenera trafiłoby też plastikowe opakowanie po dezodorancie w sztyfcie. Natomiast szklane buteleczki po perfumach powinny znaleźć się w pojemniku na szkło - mogą tam trafić nawet jeśli posiadają metalowy bądź plastikowy atomizer, którego nie jesteśmy w stanie usunąć.

Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć tutaj:

Zasady segregacji i odbioru odpadów.

Część 2 wkrótce.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-09-20
"Mini wysypisko" w Parku Bródnowskim
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-09-16
„Myślę, więc nie śmiecę”, czyli wielkie sprzątanie...
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-09-14
Odbiór jesiennych liści
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO