Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do mediów Powrót
2019-07-05

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie w mediach informacjami, podważającymi jakość usług świadczonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie sp. z o. informujemy, że zadania zlecone MPO, wynikające z obowiązujących umów, realizowane są zgodnie z przyjętymi harmonogramami, obowiązującymi dla poszczególnych dzielnic.

Do 30 czerwca br. MPO realizowało odbiory w 11 dzielnicach Warszawy, odbierając je z ok. 58 tysięcy punktów odbioru. Od 1 lipca br. weszły w życie nowe umowy na odbiór odpadów komunalnych z te­re­nu m. st. Warszawy. Obecnie MPO:

  • odbiera odpady komunalne z dzielnic: Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Wola i Bemowo na podstawie nowych 3-letnich kontraktów,
  • kontynuuje odbiór odpadów komunalnych z dzielnicy Mokotów na podstawie umowy na okres przejściowy,
  • przestało odbierać odpady z Bielan, Żoliborza, Białołęki oraz Targówka.

 

Zgodnie z obowiązującymi umowami Spółka nie ma już możliwości odbierania odpadów komunal­nych na terenie obsługiwanym przez innych operatorów, tj. od 1 lipca br. nie może odbierać odpa­dów z Bielan, Żoliborza, Białołęki oraz Targówka, również w ramach odbiorów interwencyjnych.

Wejście w życie z dniem 1 lipca nowych umów na odbiór odpadów, a tym samym zmiana operatorów w sporadycznych przypadkach spowodowała wydłużenie się czasu, pomiędzy odbiorami. Każda z firm operująca na rynku działa bowiem według własnych, ustalanych wcześniej harmonogramów. W związku z powyższym powstaje wrażenie, że odpady nie są odbierane, podczas gdy faktycznie tak nie jest. Warto zauważyć, że większa ilość odpadów w altanach na początku tygodnia jest wynikiem ich kumulacji po weekendzie, a nie zaniedbań pracow­ników MPO.

Każdy bowiem sygnał ze strony mieszkańców napływający do Spółki, dotyczący odbioru odpadów jest traktowany priorytetowo, a działania podejmowane są niezwłocznie po sprawdzeniu informacji. W razie konieczności uruchamiane są dodatkowe siły i środki.

Warto przypomnieć, że MPO obsługuje codziennie tysiące punktów odbioru i incydentalnie może się zdarzyć, że odpady odbierane są z niewielkim opóźnieniem (np. z powodu awarii sprzętu, braku możliwości dojazdu do posesji). Jednak docelowo, z reguły następnego dnia. Biorąc pod uwagę skalę działalności Spółki liczba zgłoszeń interwencyjnych jest w tym przypadku niewielka.

Aby na bieżąco elimino­wać incydentalnie pojawiające się  zaleg­łości w odbiorze odpadów (powstałe m.in. z powodu całkowitego wypełnienia pojazdów i braku technicznych możliwości podstawienia kolejnych w krótkim czasie oraz utrudnień związanych z falą upałów), które wystąpiły w ostatnich dniach czerwca br. na Targówku i Białołęce, MPO uruchomiło w sobotę 1 czerwca br. 10 dodatkowych tras interwencyjnych, w sobotę 8 czerwca - 15, tras, w sobotę 15 czerwca – 12 tras, w niedzielę 16 czerwca – 2 trasy, w niedzielę 23 czerwca – 7 tras oraz sobotę 29 czerwca br. – 6 dodatkowych tras interwencyjnych.

O tym, że nieprawdziwe są sugestie pojawiające się w przestrzeni publicznej jakoby MPO zaprzestało w czerwcu br. odbierać odpady z Targówka i Białołęki, świadczą dane liczbowe, tj. podobna ilość odebranych odpadów w I połowie bieżącego roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Nie jest również prawdą jakoby MPO utrudniało rozpoczęcie odbioru odpadów z Białołęki i Targówka przez nową firmę. Było wręcz przeciwnie. W ramach dobrego współdziałania z operatorem, który przejął obsługę Białołęki i Targówka, MPO:

  • zgodziło się – na wniosek tej firmy - na odpłatne przejęcie pojemników, będących własnością Spółki,
  • od dłuższego czasu wypożyczało firmie na weekendy wszystkie klucze do altan i pomieszczeń śmietnikowych do skopiowania/dorobienia,
  • umożliwiło niezwłoczne oklejanie pojemników i dostawianie pojemników we wszystkich MGO na Targówku i Białołęce, w efekcie, nowa firma miała możliwość wstawienia i oklejenia pojemników już w maju br., czyli przed rozpoczęciem świadczenia usługi.

 

Zakończenie okresu związanego z wprowadzeniem segregacji na pięć frakcji oraz wdrożenie docelowego podziału rynku warszawskiego w zakresie odbioru odpadów komunal­nych, wkrótce powinno usprawnić odbiór odpadów komunalnych, co przywróci wcześniejszą, wysoką jakość świadczonych usług przez MPO. Jednocześnie Spółka pozostaje otwarta na konstruktywne i uzasadnione głosy krytyczne mobilizujące do zapewnienia coraz wyższego poziomu usług na rzecz mieszkańców, z którymi jest związana od ponad 90 lat.

 

 *

Dodatkowo informujemy, że harmonogram odbioru odpadów znajduje się na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu (https://warszawa19115.pl/harmonogramy-wywozu-odpadow). W lipcu harmonogram odbioru odpadów dostępny jest również na stronie internetowej MPO https://www.mpo.com.pl/harmonogram-odbioru-2019  .

Od 1 lipca br. kontakt z MPO w sprawie odbioru odpadów – zgodnie z umowami - odbywa się – co do zasady - wyłącznie za pośrednictwem kanałów komunikacji Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 (https://warszawa19115.pl/). Dotyczy to dzielnic Bemowo, Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy, Wola. Natomiast kontakt w sprawie odbioru odpadów z Mokotowa odbywa się na dotychczasowych zasadach (zlecenia odbioru odpadów przyjmowane są drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr infolinii 19115).

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-07-15
Zapraszamy do PSZOK-ów
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2024-07-10
Prawie 150 tys. ton odebranych odpadów komunalnych
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2024-07-03
Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Grzegorz Szajerka
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2024 MPO