(fot. pixabay)
18 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Baterii. To właśnie tego dnia urodził się włoski naukowiec i wynalazca, Alessandro Volta, któremu przypisuje się wynalezienie pierwszej baterii. Współcześnie nie mogłyby bez nich funkcjonować smartfony, samochody i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Jednak rozwój technologiczny niesie za sobą konsekwencje w postaci obowiązku bezpiecznego odbierania oraz ekologicznego przetwarzania wszelkich elektroodpadów. Mieszkańcy Warszawy mogą oddawać tego typu sprzęty, baterie oraz akumulatory do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Światowy Dzień Baterii obchodzony jest 18 lutego. Tego dnia 1745 roku urodził się Alessandro Volta, włoski wynalazca, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaiczne, co przyczyniło się do powstania baterii. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z wszelkich urządzeń zasilanych energetycznie z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą człowiekowi niemal w każdej sferze codziennego funkcjonowania: rozmowy telefoniczne, mycie zębów szczoteczką elektryczną, robienie zdjęć aparatem fotograficznym czy używanie komputerów, laptopów oraz tabletów. Wszystkie zużyte baterie, jako odpady szczególnie niebezpieczne, wymagają restrykcyjnego odbioru i przetworzenia.
Baterie do PSZOK-ów
Zużytych baterii i akumulatorów nie należy wyrzucać do kontenerów, które są ustawione w altanach śmietnikowych. Tego typu odpady powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki, jakimi są np. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. MPO prowadzi dwa PSZOK-i (przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz przy ul. Kampinoskiej 1). Mieszkańcy mogą tam bezpiecznie i bezpłatnie dostarczać odpady trudne i kłopotliwe. Punkty są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00. Tylko w 2024 roku mieszkańcy pozostawili w punktach spółki ponad 1500 kg baterii i akumulatorów. Najważniejsze informacje na temat ich funkcjonowania można znaleźć na miejskiej stronie warszawa19115.