Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2024-01-23

shopping bag 231953 1920

(fot. pixabay)

23 stycznia obchodzony jest Dzień bez Opakowań Foliowych. Proekologiczna inicjatywa narodziła się w 2008 roku w Polsce. Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, ale jej rozkład może zająć nawet 400 lat. Rosnącej konsumpcji towarzyszy wzrost produkcji odpadów. Jak dużo zależy jednak od codziennych wyborów każdego z nas?

Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów ekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych.

Każdego roku na Polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań. W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy. Od 1 stycznia 2021 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek, słomek czy sztućców. Niektóre z krajów członkowskich, w tym Polska, nadal jednak borykają się z ich kłopotliwą obecnością na rynku. 

Torebki foliowe są wynalazkiem stosunkowo młodym, bo ich „zawrotna”, globalna kariera sięga 1965 roku. Nie sposób dokładnie określić, ile sztuk wprowadza się każdego roku na rynek, jednak szacuje się, że może to być od 500 miliardów do nawet jednego biliona.

Co może zrobić każdy z nas?

Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Najwięcej zależy od zmiany codziennych nawyków. Zabieranie na zakupy własnych, wielorazowych toreb, zwracanie uwagi sprzedawcom, by nie pakowali każdej rzeczy w osobną „foliówkę”, czy wybieranie produktów jak najmniej opakowanych. Torebki, które już są w użyciu, powinny trafiać do odpowiedniego kosza na plastik.

Akcja "Myślę~ nie marnuję opakowań"

„Myślę~ nie marnuję opakowań” to kolejna odsłona miejskiej kampanii, która zachęca mieszkanki i mieszkańców Warszawy do ponownego wykorzystywania zasobów takich jak jedzenie, woda, ubrania czy opakowania. Akcja, która właśnie startuje, potrwa do końca kwietnia 2024 roku. W ramach akcji m.st. Warszawa informuje, jak ważna jest zmiana nawyków, np. poprzez korzystanie z opakowań wielorazowych. W ramach akcji miejscy urzędnicy przez ponad trzy miesiące będą zachęcać zarówno osoby kupujące, jak i sprzedające do używania wielorazowych opakowań na zakupy. Zamierzają przekonywać do korzyści, jakie płyną z ich używania. Na wybranych warszawskich targowiskach udostępnią szafy na tzw. torby bumerangi i woreczki wielorazowe.

Jak to robią inni?

Niektóre kraje całkowicie zakazały dystrybucji foliowych torebek. W tym gronie znajdziemy choćby Japonię, Australię, czy niektóre regiony Francji. W Delhi (stolica Indii) za złamanie zakazu ich używania grozi wysoka grzywna. Portugalczycy, Holendrzy i Niemcy poszli inną drogą i wprowadzili opłaty za „foliówki”.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-02-22
Odbieramy gruz i odpady poremontowe
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2024-02-19
Jak segregować odpady z łazienek? CZĘŚĆ 1
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2024-02-12
"koMPOścik" na nadchodzącą wiosnę
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Grzegorz Szajerka
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2024 MPO