Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2021-06-11

wheelbarrows 2157335 1920

(fot.pixabay)

Po kapryśnej wiośnie przychodzi szczodre lato. Warunki sprzyjają relaksowi na świeżym powietrzu. Coraz więcej czasu można spędzać w ogródkach i na działkach. Jednak aktywne funkcjonowanie na łonie przyrody wiąże się z wytwarzaniem różnych, czasem problematycznych, odpadów. Jak prawidłowo postępować z tym, co jest efektem ubocznym prac ogrodowych albo rodzinnego grillowania?

Grillowanie to jedna z ulubionych letnich form rekreacji w Polsce. Co jednak należy zrobić z pozostałymi po tego typu zabawie odpadami? Nadpalona aluminiowa tacka powinna zostać wyrzucona do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie nadaje się już do odzysku surowca. Podobnie należy postąpić z jednorazowymi grillami, a także z brudnymi talerzami czy tackami papierowymi. Papier przeznaczony do odzysku musi być bowiem czysty i suchy. Z kolei jednorazowe talerzyki, kubeczki czy pojemniki wykonane z plastiku bądź styropianu należy wyrzucić do żółtego kontenera na metale i tworzywa sztuczne. Tak samo postąpimy z jednorazowymi, plastikowymi sztućcami. Dla dobra środowiska warto ograniczyć korzystanie z tego typu jednorazowych naczyń.

Pewne odpady są jednak dużo trudniejsze, jeśli chodzi o właściwą klasyfikację frakcyjną. Warto tu chociażby wymienić papierowe kubki do napojów. Należy je wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, a nie do tych na papier! Dlaczego? Takie kubki są wodoodporne, a to oznacza, że papier jest w ich przypadku połączony z polietylenem, który trudno rozdzielić. Poza tym resztki napoju mogłyby pobrudzić czysty papier w koszu. Najlepiej i najbardziej ekologicznie jest więc zamawiać napoje do własnych naczyń – np. do coraz popularniejszych wielorazowych kubków termicznych. Innymi „problematycznymi” odpadami są papierowe tacki do żywności – nawet te czyste. One także bywają, najczęściej z jednej strony, pokryte folią i nie nadają się do wyrzucenia do pojemnika na papier. Warto też wspomnieć o biodegradowalnych, jednorazowych sztućcach – pomimo nazwy nie należy ich wyrzucać do brązowego kontenera na odpady bio, tylko do pojemnika na odpady zmieszane.

Harmonogram odbioru odpadów zielonych można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115: Harmonogramy wywozu odpadów - Warszawa 19115.

Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów: ZASADY SEGREGACJI I ODBIORU ODPADÓW - MPO Warszawa.

CZĘŚĆ 2 wkrótce.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-12-20
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Zobacz więcej - aktualność nr1



Aktualność nr2
2024-12-19
MPO odbiera elektryczne śmieciarki!
Zobacz więcej - aktualność nr2



Aktualność nr3
2024-12-19
Strategia podatkowa MPO Warszawa
Zobacz więcej - aktualność nr3



Zobacz wszystkie



Grafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Piotr Maćkowiak
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 376 470 000 PLN
© 2024 MPO