Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-05-11

DSC 1397

11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia, który zainicjowała młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Z roku na rok pogłębia się globalny problem związany z generowaniem coraz większej ilości odpadów, a ich zagospodarowanie to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Nowoczesne instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych (jak rozbudowywany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku) są szansą na efektywne i ekologiczne działania.

Według raportu Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” każdego roku na świecie wytwarza się ok. 2 mld ton odpadów stałych. Eksperci alarmują, że za 30 lat liczba produkowanych odpadów może istotnie wzrosnąć. Problem dotyczy także Polski. Statystyczny Polak w 2019 roku wyprodukował średnio o 7 kg odpadów komunalnych więcej niż w roku poprzednim. Aż 10,8 mln ton, czyli 84,5%. wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych, odebrano właśnie z gospodarstw domowych.

Zagospodarowanie odpadów stało się jednym z czołowych wyzwań całej ludzkości. Rozwiązaniem, które zostało wdrożone i doskonale sprawdza się w wielu krajach wysoko rozwiniętych, są ITPO - czyli Instalacje Termicznego Przekształcania Odpadów. Takie obiekty nie tylko efektywnie i bezpiecznie dla środowiska rozwiązują problem odpadów komunalnych. Często, za sprawą oryginalnego designu oraz udostępnianych na ich terenie atrakcji (szlaki wycieczkowe, centra edukacyjne, ścianki wspinaczkowe czy nawet stoki narciarskie), są chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców i turystów. Wiedeń, Monachium, Zurych czy Kopenhaga – przykłady aglomeracji ze sprawnie funkcjonującymi i atrakcyjnymi architektonicznie rozwiązaniami można wymieniać długo.

DJI 0806

Wkrótce wśród miast z najnowszymi instalacjami termicznego przetwarzania odpadów znajdzie się również Warszawa. Wszystko za sprawą rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych („ZUSOK”) na Targówku. Prace nad największym w Polsce obiektem tego typu już się rozpoczęły, a dzięki zastosowaniu standardu BAT (tj. Najlepszej Dostępnej Techniki) ZUSOK będzie w pełni bezpieczny dla mieszkańców oraz środowiska naturalnego.

Zakład na Targówku nie tylko przetworzy odpady komunalne na ciepło i energię dla mieszkańców Warszawy, ale będzie też miejscem otwartym i skoncentrowanym na edukacji i aktywności proekologicznej. ZUSOK zostanie wyposażony w zielone dachy, a transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-09-20
"Mini wysypisko" w Parku Bródnowskim
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-09-16
„Myślę, więc nie śmiecę”, czyli wielkie sprzątanie...
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-09-14
Odbiór jesiennych liści
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO