Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2020-11-30

 

Umowa na realizację inwestycji podpisana

W dniu dzisiejszym, tj. 30 listopada w Urzędzie Miasta st. Warszawy, doszło do podpisania umowy, pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m.st. Warszawie (MPO), a  POSCO Engineering & Construction Co., Ltd., na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK), na warszawskim Targówku. Generalny Wykonawca, który został wyłoniony w procedurze przetargowej, wybuduje obiekt w okresie 36 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac.


Rozbudowany ZUSOK, obiekt o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców i całego stołecznego systemu gospodarki odpadami, poprzez termiczną utylizację ponad 300 tys. ton odpadów rocznie, będzie dostarczał ciepło i energię do warszawskich sieci. Po rozbudowie będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z większych w Europie.
To przełomowy dzień. Warszawa zyska spalarnię o 7-krotnie zwiększonej przepustowości. Wybudowanie poważnej instalacji miejskiej stwarza wreszcie konkurencję dla prywatnych firm i będzie mieć decydujący wpływ na kształtowanie kosztów odpadów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Co ważne, inwestycja będzie estetyczna i ekologiczna, a zastosowane technologie zabezpieczą okolicznych mieszkańców przed uciążliwościami – podkreśla prezydent stolicy.


- Podpisane umowy, gwarantują nam pełne finansowanie i realizację inwestycji. Zakładamy, że zakończenie budowy i rozruch rozbudowanego zakładu nastąpi w roku 2023. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa i neutralność obiektu i dla ludzi i środowiska naturalnego. Rozbudowa ZUSOK wpisuje się w długofalowy plan rozwoju naszej spółki i jest jego bardzo ważnym elementem – powiedział Włodzimierz Karpiński, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.  


Bardzo się cieszę, że jeszcze raz mamy szansę uczestniczyć w projekcie przyczyniającym się do rozwoju ekologicznego Polski. Podejmujemy decyzję o rozpoczęciu nowego projektu, pomimo panującej sytuacji związanej z koronawirusem – mówi Sung-Wook Chung, starszy wiceprezes  POSCO E&C.
Obiekt na Targówku będzie rozbudowany w oparciu o tzw. standard BAT (Best Available Technology) z wykorzystaniem najlepszych dostępnych na świecie technologii.


- Warszawie, potrzebny jest nowoczesny i bezpieczny obiekt, który będzie spełniał bardzo ważną funkcję w całym systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Niższe koszty zagospodarowania odpadów w wyniku rozbudowania zakładu docelowo przełożą się na niższe rachunki dla mieszkańców naszego miasta.  Zakład będzie produkował energię w kogeneracji, a to oznacza, że  w skali roku przekształci w prąd i ciepło 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych i wytworzy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych -  podkreślił Włodzimierz Karpiński.


Odpady dostarczane do instalacji, będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm. ZUSOK będzie posiadał m.in. zielone dachy, wspomagające retencję wód opadowych i korzystnie wpływające na otoczenie inwestycji oraz transparentne elementy elewacji, które poprawią energooszczędność budynków i uatrakcyjnią wygląd obiektu, a po zmroku dadzą efekt iluminacji. Projekt przewiduje także ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią, umożliwiając zwiedzającym obiekt zapoznanie się z procesami technologicznymi.

Umowę podpisuje Włodzimierz Karpiński Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie

 Zdjecie UM Warszawa

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-01-14
Odbiór poświątecznych choinek trwa
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-01-14
Konkurs na wybór brokera ubezpieczeniowego
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-01-07
Noworoczny PSZOK i obsługa Sulejówka
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO