(fot. pixabay)
Wiosenne prace w ogródkach i na działkach rozkwitły na dobre. To najlepszy okres, aby poprawić strukturę gleby i przygotować ją na sezon. MPO oferuje własny, organiczny środek glebowy o nazwie "koMPOścik". Powstaje z zebranych i przetworzonych w Warszawie odpadów zielonych.
Środek "koMPOścik" stosuje się do poprawy parametrów fizycznych i chemicznych wszelkich rodzajów gleb w uprawie roślin ozdobnych (rabatowych) i trawników oraz jako komponent do produkcji substratów przeznaczonych do uprawy pojemnikowej (rośliny doniczkowe i balkonowe). Szczególnie polecany jest do stosowania w przypadku gleb o niskiej zawartości próchnicy. W myśl idei gospodarki o obiegu zamkniętym produkt wytworzony jest poprzez poddanie recyklingowi selektywnie zebranych odpadów zielonych w Warszawie.
- W 2024 roku wyprodukowaliśmy ponad 13 tys. ton naszego "koMPOściku". To efekt wykorzystania odpadów zielonych, które zbieramy z parków i domów z całej Warszawy. To, co w przyrodzie staje się zbyteczne, przetwarzamy i oferujemy mieszkańcom czy zarządcom nieruchomości - mówi Adam Kiełczykowski, dyrektor Zakładu "Kampinoska" w MPO Warszawa.
Od początku 2025 roku MPO sprzedało już kilkaset ton „koMPOściku”. Polepszacz glebowy dostępny jest w cenie 65 zł za tonę plus podatek od towarów i usług. W przypadku zamówienia większej ilości MPO jest otwarte na negocjacje. Przy sprzedaży detalicznej "koMPOścik" jest pakowany w 15 kg worki, co ułatwia dystrybucję oraz późniejsze używanie środka. Szczegółów dotyczących zakupu należy szukać na stronie internetowej spółki.
"koMPOścik" posiada decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G-336/13 z 21 marca 2013 roku, która określa wymagania jakościowe produktu. Pozwala to Spółce na wprowadzenie do obrotu organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Wymagania jakościowe produktu oraz instrukcja stosowania i przechowywania środka zawarte są w informacji dla użytkownika, która przekazywana jest przy zakupie produktu.
Tegoroczny Dzień Ziemi edukatorzy MPO Warszawa celebrowali podczas dwóch wydarzeń o charakterze ekologicznym. 25 kwietnia stoisko spółki współtworzyło miasteczko, powstałe z okazji eventu "EkoWileńska", by już następnego dnia przenieść się do Parku Górczewska, gdzie odbywał się Bemowski Dzień Ziemi.
"EkoWileńska" oraz "Ekopiknik" to cykliczne wydarzenia, które edukatorzy spółki znają doskonale. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się od udziału w evencie, który organizowany jest przez Galerię Wileńską. Pod namiotem stanęły charakterystyczne, kolorowe pojemniki na odpady, które służyły podczas popularnych warsztatów edukacyjnych pn. "Mini wysypisko". Wiedzę na temat prawidłowej segregacji z ochotą weryfikowali nie tylko najmłodsi, ale również zaciekawieni tematem dorośli.
Tradycyjnie już ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jedna z nowoczesnych śmieciarek MPO. Pracownicy załóg, które odbierają odpady od mieszkańców, chętnie odpowiadali gościom na wszelkie pytania i prezentowali mechanizmy specjalistycznego pojazdu. Chętnych do nauki i zabawy wokół zasad segregacji odpadów i zalet recyklingu nie zabrakło także podczas bemowskiego "Ekopikniku", który odbył się w Parku Górczewska w sobotę 26 kwietnia. W przypadku tego eventu szczególnie imponująca była wiedza najmłodszych gości, chętnie sprawdzających się podczas przygotowanych przez edukatorów MPO ekozabaw.
"EkoWileńska" to cykliczne wydarzenie, które promuje wdrażanie ekologicznych zmian w życiu codziennym. Tegoroczna edycja eventu odbędzie się 24 oraz 25 kwietnia - oczywiście w Galerii Wileńskiej. W piątek swoje stoisko w ramach akcji przygotują również edukatorzy MPO. Atrakcji nie zabraknie: nauka prawidłowej segregacji odpadów z "Mini wysypiskiem", jedna z nowoczesnych śmieciarek czy gadżety niespodzianki dla wszystkich, którzy wezmą udział w naszych zmaganiach!
Jak co roku wszelkie aktywności, które towarzyszą "EkoWileńskiej", są ukierunkowane na promowanie dobrych nawyków i zwiększanie świadomości ekologicznej przybyłych gości. Od kilku lat pracownicy MPO Warszawa aktywnie angażują się w event, przygotowując swoje stoiska. Podczas tegorocznej edycji edukatorzy spółki będą zapraszać mieszkańców do udziału w praktycznym teście wiedzy o segregacji odpadów komunalnych. Na najmłodszych gości czekają nagrody niespodzianki. Na spotkanie z "Mini wysypiskiem" zapraszamy 25 kwietnia (piątek), czyli drugiego dnia wydarzenia, w godz. 11:00 - 19:00. Więcej informacji o evencie TUTAJ.